Dlaczego posadzki ceramiczne na balkonach i tarasach tak szybko ulegają destrukcji?

0
10 November 2015 kategorie:

W wielkim skrócie całe zło, które sprawia, że posadzka ceramiczna na balkonie tak szybko się niszczy, to woda - a w zasadzie wilgoć znajdująca się w warstwach pod płytkowych.

Zbyt duża wilgotność zaprawy klejowej może skutkować rozmrożeniem jej w okresie zimowym. Wynika to z faktu, że objętość wody po przejściu w stan stały zwiększa się o ok. 9%. O ile zaprawy klejowe są „mrozoodporne” tzn. przeprowadzone badania wykazują odporność zapraw na określoną ilość cykli zamrażania i rozmrażania to w polskim klimacie każdego roku odnotowuje się od 150 do 200 cykli przejścia przez temperaturę 0oC, czyli cykli zamrażania i rozmrażania. Każdy kolejny cykl powoduje postępowanie procesu destrukcji.

Zatem co zrobić aby zabezpieczyć posadzkę przed niszczącym oddziaływaniem wilgoci?

Przede wszystkim musimy zacząć od tego aby zabezpieczyć posadzkę przed dostawaniem się wody opadowej w warstwy posadzkowe. W tym celu dobór materiałów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz – najlepiej z informacją, że dany produkt znajduje zastosowania na balkonach i tarasach – pomoże nam osiągnąć ten cel.

Z racji tego, że najczęściej posadzki balkonów i tarasów zaczynają rozpadać się w części czołowej należy prawidłowo zabezpieczyć tę strefę. Realizujemy to przez dobór właściwego okapnika, który jest odpowiednio zabezpieczony antykorozyjne, a składniki systemu, ich kształt i sposób wzajemnego łączenia zapewniają szczelność. Renoplast posiada szeroki wybór profil okapowych do  stosowania z posadzką z płytek ceramicznych, a dział techniczny chętnie pomoże w wyborze właściwego systemu profili.

Strefa okapowa to nie koniec.  Należy zwrócić uwagę również na inne elementy takie jak: rozmieszczenie dylatacji i wypełnienie ich odpowiednimi materiałami, rodzaj, wielkość i kolor płytek,  zastosowane spoiny, odpowiedni sposób zamocowania balustrad, sposób wywinięcia izolacji oraz wykończenia posadzki w rejonie stolarki drzwiowej.

Jak to się mówi… temat rzeka. Jedno jest pewne, że balkony i tarasy trzeba realizować z głową. Warto mieć  świadomość, że jakość posiada swoją cenę. I nie chodzi tu o cenę wygórowaną lecz rozsądną. 

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz