Fachowe wykonanie tarasu

0
19 April 2017 kategorie:

Fachowe wykonanie tarasu to przede wszystkim właściwe wykonawstwo. Ale czy spełnienie tego jednego warunku jest wystarczające dla zapewnienia bezusterkowego i trwałego tarasu? Zanim fachowo wykonamy taras, musimy dobrze dobrać technologie oraz dobrać właściwe materiały. Dopiero spełnienie tych trzech warunków spowoduje że wykonany taras będzie trwały i przyjazny w użytkowaniu.


Dobranie właściwej technologii:


Na rynku dostępne są różne technologie w których możemy wykonać taras. O doborze technologii decyduje rodzaj posadzki, powierzchnia tarasu, wielkość różnicy poziomów pomiędzy konstrukcją tarasu a progiem drzwi tarasowych. Praktyka pokazuje że właściwy dobór technologii ma istotne znaczenie na trwałość tarasu. W naszym kraju najbardziej popularną jest posadzka ceramiczna układana na mineralnej zaprawie klejowej z uszczelnieniem podpłytkowym z zaprawy uszczelniającej. Jest to prosta i zanana dla każdego wykonawcy technologia wykonania tarasów. Stosunkowo tania w wykonawstwie i bardzo praktyczna w użytkowaniu. Niestety nie sprawdzająca się na dużych powierzchniach tarasów z uwagi na swoją sztywną strukturę i występujące dla tego rodzaju technologii niszczące oddziaływanie naprężeń termicznych i konstrukcyjnych. Na tarasach o dużych powierzchniach zdecydowanie lepiej sprawdzają się technologie z posadzkami wentylowanymi – podniesionymi, na przykład posadzki z płyt kamiennych, betonowych lub ceramicznych, układanych na podkładkach tarasowych . Przy zastosowaniu tego rodzaju technologii oddziaływanie niszczących naprężeń termicznych i konstrukcyjnych zredukowane jest do zera.


Dobranie właściwych materiałów:


Po wyborze technologii dobieramy materiały które producent dopuszcza do stosowania na zewnątrz budynku. I tak w przypadku technologii z użyciem płytek ceramicznych na zaprawie klejowej, dobrane płytki będą posiadały cechy dopuszczające do stosowania na zewnętrzne posadzki lub okładziny. Do najbardziej istotnych jest ich niska nasiąkliwość, nie przekraczająca 3%. Zaprawy klejowe jak i inne materiały z grupy chemii budowlanej ze wskazaniem producenta do stosowania na zewnątrz budynku. Profile okapowe jak inne elementy wykańczające posadzkę będą miały gwarancję odporności na oddziaływanie korozji oraz zewnętrznych warunków atmosferycznych. W przypadku tarasów z posadzkami podniesionymi – wentylowanymi bardzo ważne jest aby podkładki tarasowe były wykonane w sposób umożliwiający niwelację nierówności podłoża i płytek posadzkowych a profile okapowe skutecznie odprowadzały wodę z warstwy izolacji, uniemożliwiając tworzenie się zastoisk wody.


Fachowe wykonawstwo:


Trzecim warunkiem jest fachowe wykonanie tarasu, oznacza to bezwzględne stosowanie się do umieszczonych w kartach technicznych, zaleceń producenta zastosowanych materiałów oraz ogólnie obowiązujących warunków technicznych. Fachowe wykonawstwo to wykonanie poszczególnych warstw z zachowaniem zasad sztuki budowlanej, i tak na przykład, wykonując podkład cementowy istotnym jest jego grubość i właściwie rozplanowane szczelin dylatacyjnych. W przypadku izolacji rolowych jak papa lub membrany (np. PVC lub EPDM) ich właściwe połączenie z takimi elementami jak okapniki tarasowe, progi drzwi tarasowych, balustrady i inne. Układane na zaprawie klejowej płytki ceramiczne powinny mieć spoiny o szerokości nie mniejszej niż 5 mm a tworzone przez nie pola o maksymalnej powierzchni 4 m2, powinny być rozdzielone szczelinami dylatacyjnymi wypełnionymi trwale plastycznym wypełnieniem. Zasad fachowego wykonania tarasu w zależności od wybranej technologii jest wiele. Wiedzą o nich FACHOWI WYKONAWCY. Ich spełnienie powoduje że mamy trwały i przyjazny w użytkowaniu taras.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz