Jaką hydroizolację wybrać do tarasów układanych na podkładkach?

0
18 January 2018 kategorie:

Na rynku dostępny jest pełny wachlarz materiałów hydroizolacyjnych przeznaczonych do stosowania na balkonach i tarasach. Począwszy od mineralnych zapraw uszczelniających poprzez papy termozgrzewalne, membrany PVC, EPDM skończywszy na samoprzylepnych membranach bitumicznych. W przypadku stosowania posadzek podniesionych wentylowanych, gdzie płyty są układane na podkładkach należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników przy wyborze materiału izolacyjnego.

Po pierwsze izolacja przeciwwodna powinna charakteryzować się odpornością na UV. Wprawdzie przez szczeliny między płytami o szerokości zaledwie 2mm dostanie się niewiele promieni słonecznych niemniej jednak takie oddziaływanie może wystąpić w czasie wykonania izolacji przeciwwodnej i występować aż do momentu ułożenia samej posadzki.

Drugim kryterium, które należy wziąć pod uwagę to rodzaj ściśliwość materiału izolacyjnego oraz możliwość jego odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury. Im miększy materiał tym bardziej podkładki tarasowe będą się w nim zapadać powodując deformację płaszczyzny posadzki. Jeśli materiał izolacyjny będzie miał właściwości uplastyczniające pod wpływem wysokiej temperatury to również pod obciążeniem podkładki tarasowe mogą w nim osiadać. W przypadku materiałów bitumicznych może się również pojawić nieprzyjemny zapach części smołowej (papy i membrany bitumiczne).

Kolejnym kryterium jest faktura warstwy izolacyjnej. Z uwagi na to, że wraz z wodą opadową poprzez "otwarte fugi" na warstwę izolacji spływać będą zanieczyszczenia ważne jest aby powierzchnia izolacji była możliwie gładka. Dzięki temu zanieczyszczenia typu piasek, kurz, pyłki roślin, igły i liście drzew oraz inne materiały organiczne będą łatwe do usunięcia podczas okresowego czyszczenia izolacji. Pozostawienie materiałów organicznych na warstwie izolacji będzie wiązało się z utrudnionym spływaniem wody oraz powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

Doświadczenie pokazuje, że przy wyborze posadzki podniesionej wentylowanej na tarasie materiałami godnymi zwrócenia uwagi są membrany PVC oraz EPDM. Są to produkty spełniające powyższe kryteria. Niemniej jednak montaż należy zlecić wyspecjalizowanym firmom, które posiadają doświadczenie w tej dziedzinie.

Warto zwrócić uwagę na właściwe uszczelnienie miejsca najbardziej problematycznego czyli na krawędź płyty balkonowej. Prawidłowe wykonanie tego etapu prac jest podstawą uzyskania pełnej ochrony przed wilgocią oraz przed spływającą wodą z całej powierzchni balkonu. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu są profile okapowe W30 pozwalające "zejść" z warstwą hydroizolacji do samych otworów odwadniających, tak jak jest to widoczne na grafice. Przy takim rozwiązaniu woda nie ma możliwości dostania się pod warstwę hydroizolacyjną.


hydroizlacja na tarasie

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz