Jaką posadzkę wybrać na duży taras?

0
20 March 2018 kategorie:

Taras jest najtrudniejszą do wykonania przegrodą zewnętrzną budynku. Wynika to z konieczności spełnienia wielu funkcji oraz odporności na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników.

Przede wszystkim tarasy pełnią funkcję użytkową dla mieszkańców, tworząc strefę rekreacji, wypoczynku i kontaktu z naturą.

Jako pozioma przegroda, taras musi zapewniać pełną szczelność, wymaganą izolację termiczną oraz trwałość posadzki. Praktyka pokazuje że spełnienie tych warunków nie jest proste. Awarie tarasów są codziennością i to nie zależnie kiedy budynek był realizowany. Szczególnie trudno wykonać taras o dużych powierzchniach, gdyż destrukcyjne oddziaływania zwielokrotniają się na dużych tarasach.

Jaką technologię wybrać aby taras był trwały i nie sprawiał kłopotów w okresie eksploatacji?

Przede wszystkim na początek należy zdefiniować jakie problemy powodują awarie tarasów. Tarasy jako przegrody zewnętrzne podlegają zmiennym temperaturą. Różnice pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną, niezależnie od pory roku sięgają nawet 50ºC. Powoduje to powstawanie bardzo dużych naprężeń termicznych co przy układach zespolonych warstw posadzkowych powoduje powstawanie pęknięć. Wpływająca pod posadzkę woda powoduje wysokie zawilgocenie warstw podposadzkowych, z przeciekami izolacji łącznie.

Przyczyn awarii tarasów może być wiele ale przede wszystkim tarasy, szczególnie o dużych powierzchniach nie powinny być wykonywane w układzie sztywno połączonych warstw posadzkowych, gdyż jest to główna przyczyna problemów z ich brakiem trwałości.

Należy dobrać technologię gdzie oddziaływanie wilgoci i zmiennych temperatur nie będzie miało wpływu na zastosowane rozwiązanie.

Istnieje jednak technologia, która skutecznie rozwiązuje te problemy jest to posadzka podniesiona-wentylowana. Jest to prosta technologia polegająca na układaniu płyt posadzkowych (wykonane z ceramiki, kamienia lub betonu o odpowiedniej grubości) na podkładkach z tworzywa sztucznego. Przed ułożeniem posadzki układamy na sztywnym podkładzie izolację przeciw wodna, z takich materiałów jak papa bitumiczna, membrana PVC lub EPDM. Dopuszczalne jest wykonywanie izolacji (musi być zgoda producenta) z zapraw uszczelniających czy mas KMB. Płyty posadzkowe układane są tak aby pomiędzy nimi była szczelina (1,5 – 2 mm). Woda opadowa wpływa pod płytki na izolację a następnie spływa dzięki uformowanemu spadkowi do okapu i dalej na zewnątrz. Bardzo istotne jest aby okap był odpowiednio wykończony, zapewniając swobodne odprowadzenie wody na zewnątrz i aby stanowił oparcie dla płyt posadzkowych, nie dopuszczając do ich destabilizacji.


Tak wykonany taras wymaga odpowiednich zabiegów konserwacyjnych, polegających na okresowym czyszczeniu przestrzeni podposadzkowej, tak aby nie dopuścić do gromadzenia się zanieczyszczeń które mogą ograniczyć a nawet uniemożliwić spływ wody opadowej.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz