Jak ułożyć płyty grubowarstwowe na tarasie?

0
10 January 2018 kategorie:

Zastosowanie płyt grubowarstwowych na posadzkach nie jest znane od dziś, natomiast technika ich układania na podkładkach tarasowych stanowi pewnego rodzaju nowość. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

- brak stałego związania z podłożem, a więc uniknięcie pękających płytek na wskutek naprężeń,

- możliwość wymiany pojedyńczych płytek,

- możliwość prowadzenienia instalacji np. elektrycznej pod płytkami.

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest i do czego służy podkładka tarasowa SMART? Podkładka SMART wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa, odpornego na całoroczne, zewnętrze warunki atmosferyczne. Zbudowana jest z czterech elastycznie połączonych elementów, co pozwala na niezależne i stabilne podparcie płyt grubowarstwowych na nierównych podłożach. Taką zaletę w szczególności docenić można w miejscach zakładek warstw hydroizolacji, gdzie w naturalny sposób powstaje różnica w poziomach. W takich miejscach użycie podkładki ze stałą podstawą może doprowadzić do niepożądanego efektu jej chybotania. Elastyczne połączenie elementów podkładki tarasowej SMART stanowi bardzo dobre podparcie każdej płyty.

Elastyczne połączenie podkładki SMART

Kolejną cechą budowy podkładki SMART, która zasługuje na uwagę, jest możliwość podzielenia jej w łatwy sposób w celu stworzenia punktu podparcia dla płyt np. w narożnikach. Ta cecha pozwala zaoszczędzić pieniądze kupującego, gdyż przez podzielenie podkładki na pół, otrzymujemy dwie sztuki, które mogą posłużyć jako podparcie płyt w połowie długości boków. Taką technikę stosuje się w przypadku układania płyt o wymiarach 60 x 60 cm lub większych. Informacja o ilości punktów podparcia powinna znaleźć się w karcie technicznej płyt.

podparcie naśrodku płyty balkonowej

Skoro wiemy już czym jest i do czego służy podkładka tarasowa SMART, przejdźmy do tematu ich montażu na balkonie lub tarasie. Montaż podkładek wykonuje się na wcześniej wykonanym podłożu, które powinno być we właściwy sposób zabezpieczone przed wpływem wilgoci w pozostałe warstwy. Podkładki tarasowe SMART układane są na warstwie hydroizolacji, a do poziomowania płyt stosuje się podkładki dystansowe. Układanie płyt należy rozpocząć od krawędzi zewnętrznych balkonu lub tarasu, dzięki czemu unikniemy ich cięcia w tych właśnie miejscach, co bezpośrednio przekłada się na stabilność posadzki. Taki montaż płyt pozwala uniknąć efektu ich klawiszowania oraz rozchodzenia się szczelin pomiędzy nimi. Z tego powodu należy w odpowiedni sposób wykończyć krawędzie tarasu, tak by płyty krawędziowe miały możliwość stabilnego oparcia nie tylko od spodu ale również powierzchnią boczną. Bardzo dobrym rozwiązaniem zapewniającym taki efekt będzie zastosowanie aluminiowych profili okapowych W30 lub W30R (z możliwością montażu rynny). Ich odpowiednio wyprofilowany kształt zapewnia skuteczne odprowadzenie wód opadowych poniżej poziomu warstwy hydroizolacji, a znajdujące się czołowej części dodatkowe otwory przelewowe stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku niedrożności otworów dolnych.

Przed przystąpieniem do remontu balkonu, bądź tarasu warto zapoznać się z naszym artykułem "Jak uzyskać równą posadzkę na podstawkach tarasowych", który podpowie jak w sposób właściwy wypoziomować posadzkę.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz