Jak wykończyć brzegi tarasu podniesionego?

0
01 February 2018 kategorie: Tarasy

Dobrze wykończone brzegi tarasu to gwarancja wieloletniego użytkowania tak powszechnego i potrzebnego elementu budynków. Jeśli przyjrzymy się awariom tarasów to ich destrukcja właśnie zaczyna się od ich brzegów. Tak się dzieje niezależnie od technologii w jakiej taras był wykonany. To na brzegu tarasu czy balkonu, występują najbardziej destrukcyjne zjawiska. W strefie brzegowej poziom wilgoci w warstwach podposadzkowych jest najwyższy co w połączeniu ze zmiennymi temperaturami powoduje, że dotychczas przyjmowane rozwiązanie się nie sprawdzają.

W ostatnich kilku latach coraz bardziej popularne staje się wykonywanie tarasów czy balkonów z posadzką podniesioną – wentylowaną. Technologia ta polega na układaniu posadzki z płyt kamiennych, betonowych lub ceramicznych grubowarstwowych na specjalnie wykonanych (zwykle z tworzywa sztucznego) podkładkach. Podkładem dla tak wykonywanej posadzki jest wylewka cementowa na której ułożona jest warstwa izolacji przeciw wodnej. Izolacje wykonywane są zwykle z materiałów rolowych jak papa asfaltowa, membrana PVC lub EPDM. Również izolacja może być wykonana z zaprawy uszczelniającej (musi być wyraźna zgoda producenta na takie zastosowanie) lub bitumicznych mas KMB. Podkładki tarasowe są tak skonstruowane że pomiędzy płytkami pozostawione są szczeliny (o szerokości 1,5 – 2 mm) przez które woda opadowa spływa na warstwę izolacji a następnie dzięki odpowiednio uformowanemu spadkowi do okapu i na zewnątrz tarasu czy balkonu.

Kluczowym jest właściwe wykończenie brzegu tarasu tak aby odprowadzić wodę opadową poza posadzkę i jednocześnie zapewnić stabilizację płyt w strefie okapu. Brak sztywnego oparcia dla płytek powoduje że początkowo płytki w strefie okapu ulegają przesunięciu, a z czasem cała posadka prowadząc do jej destabilizacji.

Na rynku dostępne są podkładki tarasowe różnych producentów, wykonywane do różnych wariantów układania posadzki, natomiast jeśli chodzi o profile okapowe do wykończenia brzegu tarasowego jedyne firma Renoplast ma w swojej ofercie profile do takiego zastosowania.

Są to profile W30 i W30R. Różnica pomiędzy profilami polega na tym że profil W30R posiada możliwość systemowego montażu haka rynnowego, a profil W30 nie. Profile wykonane są z wysokogatunkowego aluminium pokrytego warstwami zapewniającymi ochronę antykorozyjną oraz pełną odporność na oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych. Budowa profili zapewnia pełne i swobodne odprowadzenie wody na zewnątrz tarasu. W przypadku zanieczyszczenia głównych otworów odwadniających w profilu, wodę na zewnątrz odprowadzą otwory przelewowe, wskazując użytkownikowi na konieczność oczyszczenia przestrzeni pod posadzką wzdłuż brzegu tarasu.

Istotną cechą profili okapowych W30 i W30R jest to że mocowana do nich izolacja opada kilka centymetrów poniżej poziomu na jakim jest ułożona, eliminując problem podciekania spływającej wody.

Ponieważ oferowane przez Renoplast rozwiązania są kompletne, oprócz profili prostych dostępne są profile narożne, łączniki oraz odbojniki przyścienne.

 

 

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz