Koszty naprawy balkonu

1
09 February 2017 kategorie:

Koszt naprawy balkonu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakiej technologii będzie wykonywana naprawa, w jakim zakresie (czy naprawie będą podlegały wszystkie warstwy czy tylko sama posadzka?), jak duża jest powierzchnia posadzki i na jakie materiały się zdecydujemy.

Przeanalizujmy koszty naprawy balkonu z posadzką ceramiczną układaną na mineralnej zaprawie klejowej z podkładem cementowym i izolacją przeciw wodną z papy asfaltowej.

Jest to bowiem układ warstw posadzkowych balkonu i tarasu, który najczęściej ulega awarii. Przy jakiejkolwiek destrukcji takiego rodzaju warstw posadzkowych naprawa uszkodzonej posadzki zwykle jest niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy, gdyż zwykle zawilgocone warstwy podposadzkowe w bardzo szybkim czasie spowodują ponowną awarię nowej posadzki.

Przyklad obróbki blacharskiej balkonu z nieprawidłowym odprowadzeniem wody poza płytę balkonu. Zatrzymana woda wpływa destrukcyjnie na całą konstrukcję.

 Koszty remontu balkonu zdj1

Ponosząc koszty renowacji balkonu należy przemyśleć zakres i technologię naprawy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zdjęcie wszystkich warstw z izolacją z papy asfaltowej włącznie i wykonanie nowej posadzki z płytek ceramicznych układanych na mineralnej zaprawie klejowej z izolacją przeciw wodną z zaprawy uszczelniającej.

Poniżej grafika z prawidłowo wykonaną posadzką - płytki ceramiczne układane na mineralnej zaprawie klejowej. Pod warstwą kleju znajduje się warstwa uszczelniająca z wtopioną siatką wzmacniającą oraz przykręconym do płyty balkonowej profilem okapowym.

 Koszty remontu balkonu zdj2

Przeanalizujmy więc sumę wszystkich kosztów dla typowego balkonu na naszych osiedlach. Dla przykładu załóżmy, że naprawiamy balkon o wymiarach 2,00 x 1,25 mb. (grafika poniżej).

Zestawienie kosztów naprawy balkonu przy wykorzystaniu właściwej technologii:

Porównanie kosztów remontu balkonu zdj3

Jak widzimy prawidłowe wykonanie remontu balkonu nie niesie ze sobą tak sporych kosztów jak się powszechnie uważa. Ważnym jest aby wykonując naprawę balkonu lub tarasu zadbać o wykonanie prac zgodnie z technologią producenta chemii budowlanej i dobrać właściwe do stosowania na zewnątrz materiały. Wówczas będziemy mieć pewność, że tak balkon posłuży nam przez wiele długich lat. Oczywiście można stwierdzić, że wybranie tradycyjnej obróbki blacharskiej będzie tańsze. Niestety takie rozwiązanie jest znacznie mniej trwałe i po pewnym czasie staniemy przed wizją kolejnego remontu, a to już z pewnością powiększy koszty.

 

Udostępnij wpis

1 Komentarze

Marcin Ch (niezweryfikowany) said: September 27, 2017

Bardzo ciekawy artykuł, który na pewno pomógł nie jednej osobie budującej dom. Nie wiedziałem, że koszty są tak duże. A wiadomo, ze lepiej raz wydać pieniądze na lepsze materiały, niż dwa razy naprawiać ten sam balkon.

Zostaw komentarz