Najlepszy sposób na remont balkonu

0
31 January 2017 kategorie:

Balkony, z pozoru proste do wykonania zewnętrzne elementy budynków mieszkalnych są najmniej trwałą jego częścią. Pękające i odpadające płytki posadzkowe, rozmrożona i zniszczona zaprawa klejowa, przeciekająca izolacja przeciw wodna, zamoknięte ściany i stropy budynków, są nieodłącznym obrazem tych wcześniej i co dziwne tych niedawno wzniesionych budynków mieszkalnych. Wynika to z użycia niewłaściwych materiałów lub niepoprawnego montażu.

najlepszy sposób na remont balkonu

Ponieważ większość balkonów posiada małą powierzchnię, najlepszą metodą remontu oraz wykonania nowych warstw posadzkowych jest ułożenie posadzki z płytek ceramicznych układanych na mineralnej zaprawie klejowej z uszczelnieniem podpłytkowym z zaprawy uszczelniającej.

Naprawę balkonu rozpoczynamy od usunięcia wszystkich zniszczonych i zawilgoconych warstw podposadzkowych. Uwaga! Nie dajmy się namówić na częściowy remont (na przykład w sytuacji zawilgocenia warstw podposadzkowych jak wylewka) wymieniając jedynie posadzkę. Zamknięta pod nowo wykonaną posadzką woda, spowoduje że kosztowna wymiana posadzki balkonu ulegnie szybkiej destrukcji i za pewien czas staniemy przed wizją kolejnego remontu.

Pod warstwą izolacji z zaprawy uszczelniającej powinien być wykonany podkład cementowy. Jeśli balkon ma powierzchnię powyżej 9 m2, wykonujemy w podkładzie cementowym szczeliny dylatacyjne, poprzez nacięcie podkładu na głębokość 1/3 grubości warstwy. Miejsca nacięć dylatacji wzmacniamy taśmą uszczelniającą wklejoną w warstwę izolacji z zaprawy uszczelniającej. Bezpośrednio przed wykonaniem warstwy izolacji montujemy profile okapowe (okapniki). Profile okapowe powinny być wykonane z sztywnych profili. Jest to bardzo ważne z uwagi na ich równe i właściwe osadzenie, tak aby zapewnić szybki spływ wody z posadzki balkonu, bez możliwości tworzenia się zastoisk wody na krawędzi posadzki.

Dodatkowo okapniki powinny mieć właściwą powłokę lakierniczą zapewniającą ochronę antykorozyjną. Płytki układamy na mineralnej zaprawie klejowej. Płytki dobierane na posadzkę powinny być w dobrane w kolorach jasnych, o możliwie małych wymiarach nie przekraczających 30 x 30 cm. Spoiny/ fugi pomiędzy płytkami nie powinny być węższe niż 5 mm. Należy pamiętać również o wykonaniu dylatacji posadzki. W tym celu szczeliny pomiędzy płytkami ceramicznymi o polach 4 x 4 mb wypełniamy zamiast fugi mineralnej, właściwym do zewnętrznych zastosowań, uszczelnieniem elastycznym silikonem.

1. płytki ceramiczne

2. mineralna zaprawa klejowa

3. zaprawa uszczelniająca

4. taśma wzmacniająca

5. profil okapowy np. Renoplast K100

6. podkład cementowy

Bardzo ważnym elementem zapewnienia wieloletniej trwałości są również okresowe przeglądy balkonu. Powinno się co najmniej dwa razy do roku wykonywać przegląd, celem zwrócenia uwagi na ewentualne usterki i ich szybką naprawę, zanim przerodzą się one w poważniejsze problemy.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz