Naprawa tarasu

0
29 June 2017 kategorie: Tarasy

Zanim odpowiemy na pytanie jak naprawiać taras, musimy odpowiedzieć na pytanie czy opłaca się naprawiać taras. Przyglądając się awariom tarasów, zniszczeniom tarasów, przeciekom tarasów, można powiedzieć że jest niewiele przypadków kiedy opłaca się naprawiać taras.

Wszystko zależy w jakiej technologii został pierwotnie wykonany taras. Rozpatrzmy następujące przypadki, kiedy taras został wykonany w następujących technologiach:

Przykład 1

Taras z posadzką ceramiczną układaną na zaprawie klejowej z podkładem cementowym z izolacją bitumiczną z papy asfaltowej. Awaria tarasu polega na odpadaniu płytek posadzkowych pod którymi zauważalna jest zawilgocona struktura podkładu cementowego. W tym przypadku nie mamy przecieków do wewnątrz budynku.

przeciekający taras

W tym przypadku naprawę można ograniczyć do skucia warstwy płytek posadzkowych, oczyszczeniu podłoża oraz wykonaniu dylatacji podkładu poprzez nacięcie na grubość 1/3 grubości wylewki. Utworzone przez nacięcia pola nie powinny być większe niż 12 m2. Następnie zabezpieczamy podkład tak aby wysechł do maksymalnego 5% poziomu wilgotności. Naprawiając taras właściwym działaniem będzie osadzenie profilu okapowego / okapnika na poziomie podkładu cementowego. W tym celu wzdłuż krawędzi podkładu wykonujemy uskok o wysokości 4 mm na szerokość 80 mm, celem osadzenia systemowego profilu okapowego. Uskok można wykonać przez zeszlifowanie zaprawy. Profile i narożniki osadzamy na zaprawie uszczelniającej. Bardzo ważne jest aby zastosowane profile okapowe miały gwarantowaną powłokę antykorozyjną. Zaprawa uszczelniająca lub zaprawa klejowa posiada bardzo silne oddziaływanie korozyjne i nie zabezpieczony właściwie metal może skorodować nawet w kilka miesięcy. Powszechnie znane są przypadki korozji prawie wszystkich rodzai metali w tym środowisku. Należy kupić profile z gwarancją producenta w tym konkretnym zastosowaniu i z tymi materiałami. Niezależnie że istnieje izolacja przeciw wodna z papy pod podkładem cementowym, dobrze jest wykonać izolację z zaprawy uszczelniającej na istniejącym podkładzie cementowym. Takie rozwiązanie znacznie poprawi trwałość tarasu. Na izolacji z zaprawy uszczelniającej możemy już układać płytki ceramiczne na zaprawie klejowej. Płytki posadzkowe powinny być dobierane o możliwie małych wymiarach (sugerowane maksymalne wymiary 30 x 30 cm), w kolorach jasnych i maksymalnej nasiąkliwości do 3%. Spoiny pomiędzy płytkami powinny mieć minimalną szerokość 5 mm. Płytki spoinujemy po całkowitym związaniu zaprawy klejowej. W posadzce wykonujemy dylatacje poprzez wypełnienie spoin pomiędzy płytkami uszczelnieniem elastycznym, tak aby utworzone pola nie były większe od 4 m2 ( około 4 x 4 m). Należy pamiętać aby wszystkie materiały były dopuszczone do stosowania na zewnątrz.

Przykład 2

Taras z posadzką ceramiczną układaną na zaprawie klejowej z podkładem cementowym z izolacją bitumiczną z papy asfaltowej. Awaria tarasu polega na odpadaniu płytek posadzkowych pod którymi zauważalna jest zawilgocona struktura podkładu cementowego. W tym przypadku są przecieki do wewnątrz budynku.

W tym przypadku zakres prac naprawczych tarasu jest znacznie większy, należy usunąć wszystkie zawilgocone warstwy. W skrajnym przypadku może to być do poziomu stropu nad pomieszczeniem tarasu. Pozostawienie zamokniętych przeciekami warstw spowoduje że kosztowny remont tarasu w krótkim czasie trzeba będzie wykonać od nowa. W przypadku kiedy naprawa tarasu polega na całkowitej wymianie warstw tarasowych należy się zastanowić na ewentualną zmianą technologi wykonania warstw tarasowych.

Jeśli taras ma niewielką powierzchnię dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tarasu z tradycyjną posadzką ceramiczną układaną na zaprawie klejowej.

prawidłowy układ warstw tarasu

Jeśli taras ma dużą powierzchnię można zastosować prostszą, tańszą i bardzo trwałą technologię wykonania posadzki podniesionej – wentylowanej.

 

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz