Plusy i minusy posadzek z desek drewnianych i kompozytowych

0
07 December 2017 kategorie:

Tarasy są istotnym elementem budynków mieszkalnych, pozwalając nadać im odpowiednią formę architektoniczną oraz zwiększyć atrakcyjność użytkowania mieszkań. Niestety ten element budynków ma słaby punkt - trwałość. Rozpadające się posadzki, przecieki, zawilgocone ściany i stropy są typowym zjawiskiem otaczającej nas rzeczywistości. Niestety pomimo wprowadzania coraz to nowych technologii, pomimo wprowadzania nowych ulepszonych materiałów, sytuacja praktycznie nie ulega zmianie. Co więcej daje się zauważyć, że sytuacja ulega pogorszeniu, gdyż destrukcja tarasów na nowo wznoszonych budynkach jest znacznie szybsza niż na tych starych.

zniszczone płytki na tarasie

Czy można odpowiedzieć na pytanie, dlaczego balkony i tarasy tak szybko ulegają destrukcji? Odpowiedź jest bardzo trudna, gdyż problemy mają swoje źródło na wszystkich etapach wykonywania inwestycji oraz użytkowania budynku. Nie istnieje prosta i tania technologia wykonania warstw posadzkowych tarasu, którą dodatkowo nie trzeba by było konserwować. Można powiedzieć że wszystkie znane technologie są dobre, pod warunkiem że są dobrze zaprojektowane, dobrze wykonane z dobrze dobranymi materiałami oraz w okresie użytkowania właściwie konserwowane.

Przyjrzymy się posadzce podniesionej – wentylowanej, tarasu wykonanego z kompozytowych lub drewnianych desek. Reklamowana przez producentów desek jako technologia prosta, relatywnie tania i bezproblemowa w użytkowaniu. Czy tak jest w praktyce i czy nadaje się do zastosowania na wszystkich tarasach?

Posadzki z desek układa się na legarach, zwykle wykonanych z tego samego materiału co deski na wcześniej wykonanym podkładzie z warstwą izolacji przeciw wodnej. Izolację przeciw wodną można wykonać z papy bitumicznej czy rożnego rodzaju membran PVC lub EPDM. Woda opadowa spływa szczelinami między deskami do warstwy izolacji a następnie dzięki uformowanemu spadkowi odprowadzana jest okapnikiem na zewnątrz. W tej technologii nie ma materiałów które ulegają wymrożeniu lub odparzeniu, oddziaływanie naprężeń termicznych jest zniwelowane co wpływa na trwałość całego układu. Można podsumować że wszystko co prowadzi do destrukcji i awarii tarasów w innych technologiach w tym przypadku nie istnieje. Czyli recepta na idealny taras. Niestety problemy tkwią w szczegółach i dobrze aby osoba decydująca o wyborze tej technologii była zdawała sobie z tego sprawę.

Pierwszym problemem jest dobór desek z którego będzie wykonywany taras. Jeśli wybierzemy deski z drewna, musimy być świadomi jego cech w kontekście ciągłego i silnego oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych. Nawet bardzo drogie importowane drewno posiadające naturalne impregnaty olejków i garbników, niewłaściwie przygotowane ulega szybkiej destrukcji, tak jak jest to przedstawione na prezentowanej grafice.

zniszczone deski kompozytowe

Jeśli wybierzemy deski z tworzywa kompozytowego, musimy wiedzieć, że tworzywo jest materiałem który ma dużą odkształcalność pod wpływem zmian temperatur.

deski kompozytowe

Ponadto jak każde tworzywo podlega procesowi starzenia co powoduje że łatwo na jego powierzchni osadzają się zanieczyszczenia organiczne, które po pewnym czasie są praktycznie nie do usunięcia.

deski kompozytowe

Ogromnym problemem są wpływające pod posadzkę z wodą opadową zanieczyszczenia jak liście, pyły czy powstałe podczas użytkowania śmieci. Przy zwykle 2% spadkach izolacji, pozostają pod posadzką ulegając typowym procesom biologicznym. Ponieważ cała konstrukcja posadzki zmontowana jest na trwale, usunięcie zalegających pod nią zanieczyszczeń jest praktyczne niemożliwe.

Świadomi zalet i wad tej technologii powinniśmy przemyśleć gdzie jej zastosowanie jest właściwe wobec wszystkich tych uwarunkowań.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz