Prawidłowa obróbka tarasu

0
10 March 2017 kategorie:

Właściwe odwodnienie tarasu to jeden z najważniejszych warunków trwałego i bezusterkowego użytkowania tarasu. Niestety, niezależnie od zastosowanej technologii wykonywania tarasu ten element jest zwykle zaniedbywany, poprzez zastosowanie złej obróbki blacharskiej okapu, wykonanej z niewłaściwego materiału oraz źle zamontowanego okapnika. Prowadzi to w pierwszej kolejności do destrukcji i zniszczenia warstw posadzkowych w strefie okapowej, a dalej do destrukcji posadzki na całym tarasie tarasie z przeciekami izolacji do wewnątrz budynku. Przeciekający taras powoduje zawilgacanie ścian i stropów, powodując, że tracą opór cieplny, przyczyniając się do zwiększonego zużycia energii cieplnej. Ponadto długie oddziaływanie wilgoci może powodować tworzenie się pleśni i grzybów na ich powierzchni, zagrażając zdrowiu i życiu użytkownikom pomieszczeń. Istotnym jest również negatywne oddziaływanie na konstrukcję tarasu. W zawilgoconym betonie dochodzi do korozji stali zbrojeniowej i dalej systematycznej utracie nośności.

Prawidłowa obróbka tarasu powinna spełniać następujące cechy:

- być wykonana z wysokiej jakości materiału (np. aluminium)

- mieć kształt i konstrukcję właściwą do technologii wykonania warstw tarasowych

- posiadać powłokę lakierniczą o odporności na korozję i oddziaływanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Powinna być gwarancja producenta w tym zakresie.

- profile okapowe powinny być wykonane z materiału zapewniającego im sztywność. Tylko sztywny profil okapowy osadzimy równo, zapewniając właściwe i skuteczne odprowadzenie wody z posadzki lub warstwy izolacji

- właściwe i ważne jest aby były to systemowe profile w komplecie z narożnikami, łącznikami i innymi akcesoriami do mocowania rynny. Takie systemowe profile okapowe zagwarantują prosty i szybki montaż oraz skuteczne odprowadzenie wody z tarasu.

- pożądane jest aby profile okapowe miały certyfikat, znak B lub CE.

Odpowiednie zabezpieczenie posadzki balkonu jest możliwe bez względu na jej rodzaj, poniżej przedstawiamy przykładowe przekroje warstw z prawidłowo zastosowaną obróbką dla posadzki wykonanej z płytek ceramicznych oraz posadzki podniesionej-wentylowanej z płyt grubowarstwowych.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz