Prawidłowe wykonanie posadzki ceramicznej na balkonie lub tarasie – na co zwrócić uwagę?

0
06 September 2016 kategorie:

Popękane płytki i korodująca obróbka blacharska na balkonach i tarasach to najczęstsze problemy z jakimi spotykają się użytkownicy. Niestety znaczna część balkonów i tarasów jest zaniedbana. Posadzki zostały niefachowo wykonane lub posłużono się niewłaściwymi materiałami. Czy zatem należy zrezygnować z płytek na rzecz innych typów posadzek? Otóż nie! Aby narażona na warunki atmosferyczne była trwała i służyła przez wiele lat należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów przy doborze materiałów oraz fachowość prac.

Zacznijmy od płytek ceramicznych. Najlepiej aby każda płytka nie przekraczała wymiarów 30 x30 cm, większe po prostu są bardziej narażone na pękanie. Płytki muszą być mrozoodporne i charakteryzować się jak najmniejszą nasiąkliwością (< 3%).

Zaprawa klejowa – powinna być odkształcalna. Tu należy zwrócić uwagę na właściwości zaprawy, które zawarte są w oznaczeniu klasy zaprawy. Do posadzek tarasowych i balkonowych to minimum C2S1 – czyli klej cementowy o podwyższonych parametrach, odkształcalny. Oznaczenie klasy zaprawy znajdziemy na opakowaniu.

Izolacja przeciwwilgociowa. W tym celu zaleca się użycie dwuskładnikowej mineralnej zaprawy uszczelniającej. Warto zwrócić uwagę na ilość warstw oraz ich grubość, prace wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta, których na rynku jest wielu. W tej kwestii nie można sugerować się niską ceną, lepiej postawić na znane, sprawdzone marki.

Nie wolno zapomnieć o taśmie wzmacniającej, stosuje się ją aby wzmocnić izolację w narożach, szczelinach dylatacyjnych, elementach przejściowych oraz innych miejscach, gdzie mogą wystąpić większe naprężenia.

Temat chemii budowlanej zamyka zaprawa do spoinowania, bardziej znana jako zaprawa do fugowania. Celem takiej zaprawy jest minimalizacja naprężeń oraz korekcja niewielkich różnic wymiarowych płytek. Tutaj istotne jest to aby producent deklarował jej stosowanie na zewnątrz.

Wszystko to jednak nie będzie miało znaczenia jeżeli zajmiemy się wykończeniem brzegów balkonu w niewłaściwy sposób, ponieważ to zazwyczaj od tego miejsca następuje powolna destrukcja posadzki a w konsekwencji konstrukcji balkonu. Zapomnijmy o typowych obróbkach z blach powlekanych. Są wiotkie i szybko korodują. Myśląc o posadzce balkonu na lata należy stosować profile okapowe wykonane z aluminium, posiadające odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Tu podobnie jak przy chemii budowlanej, najważniejsza jest jakość, którą potwierdza gwarancja, ceryfiktat CE czy też deklaracja 100% ochrony przed korozją.

Dlaczego właściwie stosować profile okapowe? Okapniki Renoplast posiadają pełną odporność na korozję i niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Konstrukcja profilu zapewnia skuteczne odprowadzenie wody z posadzki i szczelność w strefach okapowych. Do ich zalet zaliczymy także kompletność (systemu) i prosty montaż. Nadają one również estetyczny wygląd całości.

Podsumowując, prawidłowe wykonanie balkonu lub tarasu z płytek ceramicznych jest jak najbardziej możliwe. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na kwestie wymienione wyżej, wówczas będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby nasz balkon był miejscem odpoczynku i miło spędzonego czasu.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz