Profesjonalna obróbka balkonu

0
28 February 2017 kategorie:

Destrukcja balkonu zwykle zaczyna się od jego krawędzi w strefie okapowej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Jedną z nich jest niewłaściwa obróbka strefy okapowej posadzki balkonu. Zazwyczaj obróbki wykonane są z metalu ze słabą powłoką lakierniczą przez co szybko korodują, szczególnie w kontakcie z zaprawami klejowymi czy uszczelniającymi. Istotnym jest również fakt, iż blachy okapowe mając zwykle grubość 0,75 mm, mocowane mechanicznie do zwykle nierównego cementowego podkładu są tak powyginane, że nie odprowadzają skutecznie wody na zewnątrz posadzki, a w skrajnych przypadkach zatrzymują wodę na swojej powierzchni. Wzdłuż krawędzi tworzą się wówczas zastoiska wody, które powodują zawilgacanie warstw podposadzkowych, co skutkuje odpowiednio odparzaniem w lecie i wymrażanie w zimie płytek wzdłuż krawędzi balkonu.

Kolejną przyczyną jest nadmierna wilgoć w warstwach podposadzkowych występująca w strefie okapowej. Jedną z przyczyn nadmiaru wilgoci jest wyżej opisany problem okapników wykonanych ze złych materiałów i nieodpowiednio montowanych. Kolejne przyczyny wnikania wody pod posadzkę w strefie okapowej to nieszczelności w miejscach mocowania balustrady, przenikanie wody przez pęknięcia w spoinach płytek, podciekanie wody pod okapnikiem.

niewłaściwa obróbka balkonu 

Jak zatem uniknąć kolejnego remontu przeciekającego balkonu lub zniszczonego destrukcyjnym działaniem wody? Przede wszystkim wykonując balkon lub remontując balkon, należy dobrać materiały właściwe do stosowania na zewnątrz. Bardzo ważne jest dobranie właściwego profilu okapowego. Na co należy zwrócić uwagę wybierając okapniki balkonu:

  • - profile okapowe powinny być właściwe do wybranego rozwiązania wykonania balkonu lub tarasu oraz zastosowanej posadzki, najlepiej wybrać te z certyfikatem jakości czyli oznaczone znakiem „B” lub „CE”
  • - profile okapowe powinny posiadać powłokę lakierniczą o odporności na korozję i oddziaływanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Powinna być gwarancja producenta w tym zakresie.
  • - profile okapowe powinny być wykonane z materiału zapewniającego im sztywność. Tylko sztywny profil okapowy osadzimy równo, zapewniając właściwe i skuteczne odprowadzenie wody z posadzki balkonu ważne jest aby były to systemowe profile z kompletem akcesoriów jak narożniki, łączniki i inne. Systemowe i kompletne rozwiązanie powoduje, że oprócz ułatwionego i szybkiego montażu, unikamy niedoróbek.

 

Przykładowy profil okapowy wraz z systemowymi akcesoriami stosowany przy posadzce najczęściej stosowanej - płykach ceramicznych.

Profil okapowy K30

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz