Jak uzyskać równą posadzkę tarasową?

System tarasu wentylowanego ma coraz więcej zwolenników ze względu na prosty montaż, funkcjonalność i stosunkowo niskie koszty wykonania. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie idealnie równej posadzki, dzięki możliwości niwelowania nierówności podłoża za pomocą podkładek tarasowych. Jednak  zanim zabierzemy się za układanie płyt tarasowych, musimy zadbać o wykonanie odpowiedniego podłoża.

Podłoże na taras — najczęstsze problemy

Przygotowanie podłoża pod posadzkę wentylowaną wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, inaczej spotkamy się z problemami takimi jak:

Nierówne podłoże

Nawet kilkumilimetrowe nierówności podłoża powodują widoczne różnice wysokości między sąsiednimi płytami.

Nierówność płyt

Jeśli zaopatrzymy się w złej jakości płytki, może się okazać, że różnią się one grubością nawet o kilka milimetrów. W takiej sytuacji nawet jeśli podłoże będzie idealnie równe, posadzka będzie posiadać nieestetyczne nierówności, które pozbawią taras funkcjonalności.

Nieodpowiednio zabezpieczone podłoże

Brak zastosowania profili okapowych  i złe uszczelnienie powodują powstawanie przecieków i zastoisk wody na tarasie.

Jak wykonać podłoże na taras – rozwiązanie

Spadek tarasu

Pierwszym krokiem jest wykonanie spadku tarasu, który umożliwia spływanie wody opadowej na zewnątrz tarasu. Odpowiedni spadek powinien wynosić 1-2%.

Profile okapowe

Dla zapewnienia szczelności tarasu w strefie okapowej należy zastosować profile okapowe. Mają one za zadanie zapewnić  prawidłowe odprowadzenie wody opadowej poza konstrukcję tarasu. Warto wybrać produkty dobrej jakości, zapewniające pełną odporność antykorozyjną i wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, takie jak profile firmy Renoplast.

Uszczelnienie

Należy pamiętać także o właściwym uszczelnieniu i hydroizolacji. Do tego celu najlepiej użyć membrany PVC. Na początek układamy na równym cementowym podłożu geowłókninę, następnie membranę PVC i zgrzewamy jej brzegi. Natomiast krawędzie tarasu i miejsce styku profilu z membraną należy uszczelnić taśmą wzmacniającą. Na tak przygotowane podłoże układamy podkładki tarasowe.

Podkładki tarasowe

Zastosowanie podkładek tarasowych SMART, zbudowanych z czterech elementów połączonych elastycznie, pozwala  na ich precyzyjne dopasowanie do podłoża. Podkładki SMART tworzą stabilne punkty podparcia dla płytek, a zastosowane wraz z krążkami dystansowymi o grubościach 0,5 mm, 1 mm, 2 mm i  3 mm niwelują nawet niewielkie nierówności. Jeśli występuje nierówność terenu o grubości, która nie pozwala na zniwelowanie krążkami dystansowymi, polecamy zastosowanie systemowych tulei dystansowych, które pozwalają na podparcie płyt do wysokości  20 cm. Ostatnim krokiem jest ułożenie płyt ceramicznych na podkładkach tarasowych.

Podsumowanie

Aby dowiedzieć się jak korzystać z podkładek SMART w wykonaniu tarasu wentylowanego zalecamy zapoznanie się z filmem instruktażowym „Montaż tarasu wentylowanego w 7 godzin z profilami Renoplast W30 i podkładkami SMART” oraz innymi filmami dotyczącymi systemu  posadzki wentylowanej na naszej stronie internetowej.

Zostaw Komentarz