Wykończenie balkonu – od A do Z

Balkon jest miejscem wykorzystywanym przez nas do wielu celów. Jest częścią domu, w której odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i znajomymi lub traktujemy jako przestrzeń użytkową. Zazwyczaj z tego względu szczególnie zależy nam na trwałości balkonu, aby mógł nam służyć przez wiele lat. Niestety większość balkonów jest wykończona niewłaściwie, z użyciem słabej jakości materiałów i przestarzałych technologii. Jak więc należy to zrobić, żeby móc cieszyć się solidnie wykonanym balkonem przez długi czas? W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące wykończenia balkonu w systemie posadzki ceramicznej na zaprawie klejowej.

Dla posiadaczy okrągłych balkonów polecamy artykuł — Wykończenie balkonu półokrągłego

Nieodpowiednie wykończenie balkonu – problemy i awarie

Błędy w wykończeniu balkonu bardzo szybko dają o sobie znać w postaci awarii. Większość z nich wynika z braku zastosowania odpowiedniej hydroizolacji i systemu odprowadzania wody z balkonu. Woda opadowa wpływa niszcząco na warstwy balkonu, powodując zawilgocenie ścian i stropu, co może skutkować rozwojem grzybów wewnątrz budynku. Niestety w większości przypadków hydroizolacja balkonu nie jest odpowiednio wykonana lub jest krokiem całkowicie pominiętym, przez co balkon traci swoją użytkowość i wymaga częstych remontów. Innym czynnikiem, który destrukcyjnie wpływa na balkony jest występowanie dużych różnic temperatury między płytą balkonu a wnętrzem budynku. Mogą one sięgać nawet do 50°C. Oddziaływają one szczególnie na posadzki ceramiczne układane na tradycyjnych zaprawach, ze względu na sztywne połączenie posadzki z podłożem. Naprężenia termiczne powodują odpadanie i pękanie płytek oraz fug, a także uszkodzenia warstwy hydroizolacyjnej.

Czym wykończyć balkon — Materiały

Dobór odpowiednich materiałów to podstawa. Jakich materiałów powinniśmy więc użyć, żeby móc cieszyć się solidnie wykonanym balkonem na długie lata?

Czym obrobić czoło balkonu? – Profile okapowe

Podstawą każdego balkonu jest właściwa obróbka jego krawędzi. Strefa okapowa to miejsce, które w pierwszej kolejności ulega zniszczeniom, a zła jego obróbka skutkuje awariami całego balkonu. Do odpowiedniego wykończenia balkonu powinniśmy zastosować profile okapowe, które zapewniają szczelność balkonu i właściwe odprowadzanie wody opadowej poza konstrukcję balkonu. Kluczowe jest, aby wybrać profile o właściwościach antykorozyjnych. Dobrym przykładem są profile firmy Renoplast. Spełniają wszystkie wymagania wytrzymałościowe. Dodatkowo firma produkuję produkty przeznaczone do posadzek z płytek układanych na zaprawach klejowych, posadzek wentylowanych i posadzek żywicznych. Poniżej prezentujemy przykładowy profil firmy Renoplast – K40. Dostępny pod linkiem tutaj — Profil balkonowy

Profil Okapowy Balkonowy K40 Renoplast
Fot. Profil balkonowy

Hydroizolacja 

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest materiał uszczelniający. Brak warstwy izolacyjnej spowoduje zawilgocenie płyty balkonu, co będzie skutkować odpadaniem i pękaniem płytek. Do wykonania hydroizolacji używa się elastycznej zaprawy uszczelniającej. Do pełnego uszczelnienia krawędzi balkonu należy użyć materiałów takich jak taśmy wzmacniające, których używa się poprzez zatopienie w zaprawie.  Przykładem wysokiej klasy taśm wzmacniających na balkon są produkty firmy Renoplast. Która produkuje kilka rodzajów taśm wzmacniających, które nadają się do wykorzystania w każdym systemie balkonowo-tarasowym. Poniżej przykład.

Taśma uszczelniająca Clever
Fot. Taśma wzmacniająca na balkon Clever 

Posadzka na balkonie — Klej i płytki 

Do ułożenia płytek należy wybrać cienkowarstwową elastyczną zaprawę klejową klasy minimum C2S1. Wybór kleju o odpowiednim ugięciu (2,5 mm – 5 mm) i elastyczności zminimalizuje negatywne oddziaływanie dużych naprężeń termicznych występujących na balkonie. Jeśli chodzi o parametry płytek to powinny być one mrozoodporne oraz posiadać właściwości antypoślizgowe. Powinno się także wybierać płytki o wymiarach maksymalnie 30 cm x 30 cm, w jasnych kolorach oraz o niskiej nasiąkliwości (poniżej 3%).

Wykończenie balkonu kroku po kroku 

Wybór odpowiednich materiałów podczas wykończenia balkonu to tylko połowa sukcesu. Wykonanie posadzki ceramicznej na balkonie składa się z wielu etapów, dlatego ważne jest stosowanie się do wskazówek producenta i staranny montaż. Przedstawiamy jak poprawnie wykończyć balkon krok po kroku.

Przygotowanie podłoża 

Powinniśmy usunąć wszystkie elementy starej posadzki, zawilgocone i luźne części podłoża, a następnie wykonać wylewkę ze spadkiem 1-2%. Umożliwi on sprawniejsze spływanie wody z powierzchni balkonu. Pamiętajmy, że odpowiednio przygotowane podłoże jest kluczowe. Jeśli wykonamy demontaż i wylewkę niestarannie możemy szybko spodziewać się awarii bez względu na jakość użytych materiałów.

Wykonanie Wylewki Balkonowej
Fot. Wykonanie Wylewki Balkonowej

Wykończenie czoła balkonu

Wykańczanie czoła balkonu rozpoczynamy od przygotowania czoła balkonu. Należy wykonać obniżenie 3 mm w miejscu montowania profili, do tego celu można użyć szablonu montażowego lub zeszlifować krawędzie balkonu na odpowiednią grubość. Rozpoczynamy od montażu narożników, które układamy na zaprawie uszczelniającej, a następnie przykręcamy dołączonymi w zestawie kołkami. Tak samo postępujemy z profilami prostymi, w razie potrzeby przycinamy je piłą do metalu. Pamiętajmy, że należy pozostawić dwumilimetrową szczelinę dylatacyjną pomiędzy profilami oraz pomiędzy profilem a narożnikiem.

Montaż narożników
Fot. Montaż Narożników

Wykończenie boczne balkonu

Podobnie postępujemy z krawędziami bocznymi balkonu. Wykonujemy obniżenie pod  profile, wiercimy otwory w miejscu mocowania profili i montujemy odpowiednio przycięte profile. Zakończenia profili przy ścianie kamuflujemy odbojnikami. Tak samo jak w przypadku czoła balkonu pozostawiamy dwa milimetry przerwy dylatacyjnej pomiędzy profilami.

Montaż profili przy ścianie
Fot. Montaż profili przy ścianie

Uszczelnienie

Część profilu przykręconą do balkonu oraz całą jego powierzchnię pokrywamy zaprawą uszczelniającą. Następnie krawędzie oraz ściany wokół balkonu uszczelniamy taśmą wzmacniającą, którą zatapiamy w zaprawie. Do uszczelnienia strefy podprogowej używamy specjalnej taśmy wzmacniającej z paskiem butylu.

Uszczelnienie zaprawą uszczelniająca balkonu
Fot. Uszczelnienie zaprawą uszczelniająca balkonu

Położenie płytek

Ułożenie płytek i fugowanie. Na tak uszczelnionym balkonie możemy rozpocząć układanie płytek, do tego celu używamy zaprawy klejowej. Pamiętajmy, że fugi powinny mieć co najmniej 5 mm. Po skończonym fugowaniu używamy silikonu, aby zapewnić szczelność pomiędzy płytkami. Jest to ostatni krok w wykończeniu balkonu.

Układanie płytek
Fot. Układanie Płytek

Dla posiadaczy okrągłych balkonów polecamy artykuł — Wykończenie balkonu półokrągłego

Film Instruktażowy

Film — Balkon Wykończenie Profilem Okapowym K40 – Autor Renoplast

Podsumowanie

Pamiętajmy, że aby cieszyć się wytrzymałym tarasem bez konieczności remontu, należy zastosować wysokiej klasy produkty oraz postępować według zaleceń producenta.

Zostaw Komentarz